Polecamy dla kociaka

ŻYWIENIE

Każdy z nas chciałby dla naszych kotów jak najlepiej, a co za tym idzie, żeby dostawały najlepsze jedzenie i smakołyki. Pamiętajmy jednak, że rozpieszczanie naszego pupila musi też mieć swój umiar. Złej jakości karma, czy smakołyki mogą zaszkodzić zamiast zaspokoić kocie brzuszki.
Na rynku znaleźć można najróżniejsze karmy suche i mokre dla kotów. Łatwo pogubić się w wyborze tej najodpowiedniejszej. Dlatego powinniśmy zdać się na opinię hodowcy i raczej nie eksperymentować z suchą karmą. Eksperymenty mogą spowodować u kota niepotrzebne rewolucje żołądkowe i kuwetowe 🙂

1. Sucha karma
Podstawą żywienia powinna być dobrej jakości sucha karma, która jest tak opracowana, aby zaspokajać potrzeby kota na wszystkie mikro i makroelementy oraz witaminy. Karmy „marketowe” nie nadają się do żywienia kotów!! Nasze koty karmimy karmami, które polecamy poniżej:

 

– karma firmy Josera

 

– karma firmy Royal Canin

 


2. Mięso surowe
Nasze koty karmimy również surowym (wcześniej obowiązkowo przemrożonym) mięsem wołowym, czasami dostają również mięso z kurczaka oraz rybę (trzeba sprawdzić nawet filety, aby nie miały ości!). Należy pamiętać, że samo mięso nie dostarczy kotu wszystkich niezbędnych elementów jego diety, dlatego bardzo ważne jest, aby podstawą żywienia była odpowiednio zbilansowana sucha karma!! Mięso wołowe jest doskonałym uzupełnieniem diety kotów. Najbezpieczniej jest mieć jedno stałe, zaufane miejsce do kupowania mięsa. Mięso musi być świeże. Porcjujemy je w domu i mrozimy w małych pojemnikach (1 pojemnik = 1 porcja) lub woreczkach foliowych. Mięso musi być zamrożone minimum 24 godziny. Po tym czasie możemy codziennie lub co drugi dzień wyciągać dla kota porcję mięsa, rozmrozić, ogrzać do temperatury pokojowej i podawać np na śniadanie lub na kolację. Najważniejsze, aby była to jedna stała pora dnia.


3. Gotowa karma mokra (w puszkach, saszetkach, tackach)
Koty nasze dostają do jedzenia karmę mokrą w puszkach, saszetkach, tackach. Najważniejsze jest, aby ta mokra karma była naprawdę dobrej jakości i zawierała jak największą ilość mięsa w swoim składzie.

 

Nigdy nie podajemy swoim kotom suchej karmy, jak również saszetek, czy puszek firmy Whiskas, Kitekat czy innych tego typu karm marketowych (w składzie jest tylko 4% mięsa!!) i zalecamy również Państwu unikania tego typu karm!!

4. Smakołyki i suplementy diety

Najważniejszy przysmak jaki powinien znaleźć się w naszym domu to pasta odkłaczająca dla kota. My używamy tej firmy Gimpet – koty bardzo ją lubią i jedzą prosto z tubki. Dodatkowo przyda się pasta witaminowa i serowa z biotyną – na ładną sierść.

 

Przydadzą się też witaminy dla kociąt oraz przysmaki wspomagające usuwanie kamienia nazębnego. Ale również roladki serowe wprost uwielbiane przez koty, które można stosować jako nagrodę dla kota. 🙂

 

AKCESORIA
związane z żywieniem

1. Poidełko automatyczne
Ponieważ podstawą żywienia jest sucha karma kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Najlepiej jego pragnienie zaspokoi poidełko automatyczne. Koty nie przepadają za stojącą wodą. W poidełku automatycznym woda cały czas jest w ruchu, zachęci to naszego pupila do picia większych ilości wody i pozwoli uniknąć problemów z nerkami, szczególnie u kotów po kastracji/sterylizacji.

W naszym domu sprawdziliśmy takie poidełka i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni.
Pierwsze to poidełko Cat Mate, z którego już małe kocięta od 4 tygodnia życia uczą się u nas pić wodę. Drugie to Catit Small – jest wyższe niż Cat Mate i korzystają z niego raczej starsze koty. Przy jednym kocie doskonale się sprawdzi. Jednak przy kilku kotach polecamy poidełko Cat Mate.
Można oczywiście samodzielnie też wypróbować inne poidełka, ważne jest aby poidełko było automatyczne i stało w miejscu, w którym kot będzie chciał z niego korzystać.
Bardzo ważne jest codzienne dolewanie wody do poidełka oraz regularne czyszczenie i wymiana filtrów – przynajmniej raz w tygodniu.

 

2. Miseczka na wodę

Czasami będziemy z naszymi kocimi pociechami wyjeżdżać i wiadomo, że zabranie ze sobą poidełka może stanowić pewien kłopot. Jeśli to wyjazd na wczasy 1-2 tygodniowy i nie możemy zabrać poidełka polecam zakup ceramicznej miseczki. Miseczkę łatwo utrzymywać w czystości, należy pamiętać o codziennej wymianie wody oraz umyciu miseczki z powstałych osadów na ściankach przed nalaniem świeżej wody

3. Miseczki na karmę
Koty brytyjskie  i selkirki mają szeroką głową oraz krótki nosek, sprawia to, że nie jest im wygodnie jeść z głębokiej miseczki. Małe kociaki dają sobie radę z wyjadaniem chrupek z tradycyjnych, ogólnie dostępnych miseczek dla kotów. Najlepiej wybrać ceramiczne lub szklane – są one bardziej higieniczne i niektóre można myć w zmywarkach. Dla dorosłych kotów jedzenie z takiej miseczki może już nie być tak wygodne. Dlatego najlepiej poszukać czegoś w kształcie głębszej salaterki 🙂 My takie cuda wyszukujemy w sklepach z AGD drobnym. Kupujemy salaterki na przystawki, z niewysokimi brzegami o średnicy od 10-15 cm. Szklane i ceramiczne świetnie sprawdzają się do podawania suchej karmy, jak również mięska. A mycie w zmywarce w wysokiej temperaturze sprawia, że nawet po surowym mięsie miseczki są dobrze umyte i zdezynfekowane.

4. Podkładka pod miski

Taka podkładka nie tylko uchroni podłogę przed resztkami jedzenia, ale też może ładnie wyglądać; w sklepach znaleźć różne rodzaje i można wybrać najbardziej pasującą do naszego wnętrza; należy pamiętać o regularnym czyszczeniu podkładki – koty nie lubią brudnych misek i ich otoczenia

5. Pokrywki na puszki
jeśli podajemy kotu jedzenie gotowe z puszek przydadzą się pokrywki na puszki; dzięki pokrywkom karma w puszcze pozostanie świeża i można ją bezpiecznie przechować w lodówce; należy pamiętać, że karmę podajemy kotu zawsze po ogrzaniu do temperatury pokojowej!!


HIGIENA

Koty to wielkie czyścioszki, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zorganizowanie miejsca na kuwetę. Najlepiej ustawić ją w łazience, ale wtedy musimy pamiętać o tym, żeby drzwi co niej zostawiać otwarte, aby kot zawsze mógł do niej wejść. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie w drzwiach do łazienki specjalnych drzwiczek dla kota. Na przykład takich:

1. Drzwiczki dla kota
na rynku jest wiele rodzajów drzwiczek, jedne specjalnie do drzwi wewnętrznych, inne do drzwi zewnętrznych; różnią się sposobem wykonania, izolacją oraz ceną; warto porównać modele różnych producentów i ceny;


2. Kuweta

Wybór odpowiedniej kuwety nie jest prosty. Na rynku znajdziemy kilkadziesiąt modeli, ale podstawowy podział to kuwety odkryte i kuwety kryte. Kuweta odkryta daje pełną swobodę przy jej czyszczeniu, jednak nie każdy kot lubi być oglądany w tym zakątku zadumy :), do tego nie są zbyt estetyczne. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest kuweta kryta. Można kupić kuwetę w kolorze podobnym do wystroju łazienki lub ozdobioną kwiatami. Taka kuweta ma zamontowane wahadłowe drzwiczki, które można zdjąć, jeśli nasz kot nie był nauczony korzystania z takiej kuwety. Uwaga !! Jeśli kot nie umie korzystać z drzwiczek do kuwety, to prawdopodobnie nie wie też jak korzystać z drzwiczek dla kota w drzwiach. Jeśli więc takie zamontujemy w drzwiach do łazienki, to trzeba kotu pokazać jak funkcjonują te drzwiczki i nauczyć go korzystać z nich, na przykład poprzez zabawę w gonienie piórka, które przekładamy przez drzwiczki. Korzystania z drzwiczek w kuwecie łatwo można nauczyć zanim nasypiemy do niej żwirku – również poprzez zabawę. Wkładamy kota do kuwety, drzwiczki się za nim zamkną i piórkami próbujemy zachęcić kota do wyjścia. Po kilku próbach kot załapie o co chodzi z drzwiczkami. Próbę powtarzamy po wsypaniu do kuwety żwirku. U nas w domu koty mają kryte kuwety. Nasz ulubiony model, to kuweta z drzwiczkami, które otwierają się do góry pozwalając łatwo wyczyścić kuwetę.


3. Żwirek

Na początek najlepiej zastosować żwirek, który był używany w hodowli. Po jakimś czasie możemy wypróbować inne żwirki. Bardzo dobrym ułatwieniem w czyszczeniu kuwety są żwirki, które można usuwać drogą sanitarną. Znajdziemy takie żwirki drewniane oraz silikonowe. Pamiętajmy, że nie każdy taki żwirek można wyrzucić do toalety !! Przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić opis żwirku. Żwirki bentonitowe nie nadają się do usuwania drogą sanitarną. Możemy wybrać żwirek zbrylający (bentonitowe, drewniane) lub taki, który wchłania wilgoć (silikonowe, niektóre drewniane).

Żwirek, którego używamy w naszym domu:


4. Dezynfekcja kuwety

dobrze jest co jakiś czas przy czyszczeniu kuwety spryskać ją w środku środkiem dezynfekującym. Zapewne sami zauważycie, że Wasz kot więcej „zagrzebuje” ścianki, drzwiczki i sufit kuwety, niż to co zrobił w żwirku. Jeżeli będziemy używać żwirku bentonitowego to warto raz dziennie lub co drugi dzień posypać żwirek specjalnym środkiem bakteriobójczym. Zabija on bakterie i grzyby, ale również niweluje brzydkie zapachy. Znajdziemy ich wiele w sklepach zoologicznych.


5. Łopatka

trzeba ją dobrać do rodzaju żwirku. Im większe cząsteczki żwirku (ziarenka) tym większe oczka muszą być w łopatce. Łopatką usuwamy stałe nieczystości oraz grudki z moczem (jeśli używamy żwirku zbrylającego). Niezużyty żwirek powinien przelecieć przez oczka w łopatce.


6. Wycieraczka pod kuwetę

teoretycznie kotek powinien przez nią przejść i na niej powinny zostać resztki żwirku z jego łapek. Teoretycznie, ponieważ jeśli zdejmiemy drzwiczki do kuwety, to możemy spodziewać się tego, że kotek będzie przeskakiwał przez wycieraczkę. U nas w domu mamy dokładnie ten model wycieraczki.

PIELĘGNACJA
Każdy kot duży i mały potrzebuje czasem naszej pomocy w pielęgnacji futerka, uszu, pazurków i ząbków. Podstawowe wyposażenie to szczotka lub rękawica do usuwania martwej sierści. Najlepiej mieć i to i to:

1. Grzebień dla kota
Metalowy płaski, lekki grzebień o podwójnym rozstawie. Zęby zaokrąglone na końcach. Pomaga rozplątywać sierść, wyczesywać luźne włosy i brud, stymuluje skórę. W okresie wzmożonego linienia zalecam jednak używanie szczotki dla kotów;


2. Szczotka dla kotów
taką szczotką możemy czesać kota z włosem i pod włos, czesanie pod włos napowietrza futro, robi się ono bardziej puszyste; jednak podstawowe zadanie tej szczotki to usunięcie martwych włosów z futerka kota; zalecam używanie takiej szczotki raz w miesiącu; w okresie wymiany futerka – początek i koniec sezonu grzewczego – raz w tygodniu;


3. Cążki do pazurków
przycinanie pazurków jest bardzo łatwe, przycinamy same końcówki, można poprosić weterynarza o pomoc, on pokaże nam jak to robić – ważne jest aby nie uciąć w miejscu, gdzie w środku pazurek jest różowy, bo to jest żywa część pazurka i będzie kota boleć; zabieg ten najlepiej wykonywać raz w miesiącu; każdemu nabywcy naszych kociąt pokazuję przy odbiorze kociaka jak obcinać pazurki, więc nie powinni mieć z tym problemów w domu


4. Uszy

czyścimy patyczkiem higieniczny – czyścimy tylko ucho zewnętrzne, nie wkładamy patyczka głębiej, aby nie uszkodzić ucha wewnętrznego. Aby wyczyścić ucho moczymy patyczek w czystej, letniej wodzie lub w specjalnym płynie do czyszczenia, delikatnie go odciskamy, aby nie lało się z niego w chwili czyszczenia, ma być po prostu wilgotny. Odwracamy płatek ucha na zewnątrz i czyścimy delikatnie. Jeśli będziemy to robić regularnie, kot przyzwyczai się do zabiegów pielęgnacyjnych i nie będzie się przy tym wyrywał.


5. 
Oczy
 jeśli jest taka potrzeba czyścimy gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub specjalnym płynem do oczu.


6. Ząbki
warto czyścić, choć nie jest to najprzyjemniejsze dla kotów. W sklepach znajdziemy różne produkty do czyszczenia zębów dla kota, ale nie każdy kot je toleruje. Pewien weterynarz – notabene z tytułem „Kociarza roku 2011” 😉 polecił mi prosty sposób – zrobienie mieszanki wody z wodą utlenioną w stosunku 10 do 1 (1 część wody utlenionej na 10 części wody) i takim płynem czyścić zęby patyczkiem higienicznym. Niestety są koty, które mają skłonność do odkładania się kamienia nazębnego i pewnego dnia może być niezbędny zabieg usuwania tego kamienia u weterynarza.

ZABAWKI DLA KOTA

Każdy kot jest jak dziecko. Uwielbia zabawy. Warto poświęcić swoim kotom przynajmniej kilkanaście minut dziennie na wspólną zabawę – przez zabawę nawiązujemy silną więź ze swoim kotem. Kot rozładowuje nagromadzoną energię i spokojnie prześpi całą noc. W swoim domu wypróbowaliśmy wiele zabawek – z jednych koty chętnie korzystają z innych wcale. Wymieniamy tutaj te, bez których nasze koty nie mogą się obejść.

1. Piłeczki
najwspanialsze są te mięciutkie, piankowe (firmy Trixie), które odbijają się od podłogi; koty mogą je nosić w pyszczku, rzucać nimi, odbijać od mebli i podłogi, można te piłeczki wykorzystać do nauki aportowania 🙂


2. Piórka
to coś bez czego koty nie mogą żyć 😀
warto kupować w zestawach, ponieważ jedno piórko może nie wystarczyć na długo 😉


3. Laserek
wspaniała zabawa, gonitwa i polowanie na tajemniczą kropkę potrafi pochłonąć naszego ulubieńca nawet na kilkadziesiąt minut; na rynku można znaleźć wiele modeli w różnych cenach, warto zainwestować w laser na baterie paluszki – będzie dłużej działał, a baterie będą tańsze niż te małe zegarkowe

4. Tunel/ tor z kulką
super zabawka dla małych i dużych kotów, choć najczęściej szaleją w nim młodsze kociaki, warto kupić dwa zestawy, które można łączyć w dowolny sposób i robić różne konstrukcje toru dla kulki;


5. Tunel szeleszczący
nieodłączne miejsce zabaw w chowanego 🙂


6. Zabawka „ser”

w środku są piłeczki z dzwoneczkami, kot próbuje wyciągnąć piłeczki przez otwory – ulubiona zabawka kociąt


7. Wędka dla kota

pozycja obowiązkowa w domu z kotem !!! fantastyczna zabawa dla nas, a szczególnie dla kota 😀

DRAPAK DLA KOTA

W każdym domu z kotem musi być drapak. To jedna z podstawowych rzeczy jaką musimy kupić zanim kotek przyjedzie do nas. Mimo przycinania pazurków, każdy kotek lubi sobie trochę podrapać. Kotek już w hodowli uczy się, że do ostrzenia pazurków służy drapak, a nie meble. Jeśli chcemy ustrzec się zniszczenia mebli, warto zainwestować w solidny drapak dla kota.

Na rynku można znaleźć wiele firm produkujących drapaki. W internecie aż roi się od drapaków. Znajdziemy drapaki już od 50 zł. Ale czy warto kupić taki drapak? Kot brytyjski to kot średniej wielkości. Dorosłe kotki ważą od 3 do 5 kg, a kocury od 3 do 7 kg (w zależności od koloru kota). Drapak musi udźwignąć ten ciężar, a zarazem zapewnić kotu bezpieczeństwo podczas skoków na drapak i z drapaka. Musi być stabilny. Na drapaku nie warto oszczędzać. Zakup dobrego drapaka to inwestycja na całe lata. Owszem taki drapak kosztuje kilkaset złotych, ale kupimy go raz na kilka lat, zamiast kupować tańsze drapaki co roku. W dłuższej perspektywie czasu okaże się, że zaoszczędziliśmy kupując od razu droższy, ale solidniejszy drapak.
Drapak powinien mieć przynajmniej jeden słupek długości ponad 50 cm. Najlepiej jeśli będzie to 70-100 cm, aby kot mógł się cały wyciągnąć przy jego drapaniu. Półki ułatwiające wskakiwanie na wyższe poziomy, rozety w których koty lubią leżeć. Niektóre koty lubią spać w hamakach inne w budkach.
My polecamy zakup drapaka:

image39

drapaki

drapacze

Fajny, estetyczny, wytrzymały drapak będzie kosztował od 200 do 1000 zł. Ale będzie służył kotu lub kilku kotom przez wiele lat. To chyba lepsze rozwiązanie niż wydawanie co roku 150 zł na tani drapak, który może grozić przewróceniem się na kota podczas wskakiwania na niego z impetem kota ważącego około 4-5 kg.

BEZPIECZEŃSTWO KOTA

ZABEZPIECZENIE BALKONU I OKIEN to podstawowa sprawa, o której powinniśmy pomyśleć. Nasz kot, nawet ten najbardziej ospały, ma w sobie coś z dzikiego łowcy i może się zdarzyć, ze zainteresują go ptaszki na balkonie, czy parapecie okna… Ptaszki potrafią fruwać, nasz kot niestety nie. Dlatego musimy pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu naszego pupila.
Do zabezpieczenia okien najczęściej wystarczy zamówić moskitiery okienne. Zamawiamy je w tym samym miejscu, gdzie kupujemy okna do domu. Moskitiery te są mocne, siatka w nich jest metalowa i mocna. Nawet jeśli nasz kociak będzie się po niej wspinał, taka metalowa siatka w moskitierze wytrzyma wiele. Moskitiery możemy założyć w oknach, które najczęściej otwieramy. Oczywiście przed zamówieniem zalecam popytać o materiały, z których w danej firmie produkowane są moskitiery! Siatka w nich musi być wytrzymała – pamiętajmy o tym. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu okien uchylnych – np taką kratką:

Kratka do okien uchylnych
kratkę można zamontować na górze lub na dole okna, łatwy montaż


Balkon to już większe przedsięwzięcie.
Na rynku znajdą Państwo wiele firm oferujących swoją pomoc w zabezpieczeniu balkonu – od montowania siatek (takich ogrodzeniowych) na specjalnych stelażach, po zabudowanie balkonu „oknami”, szybami, przez które kotek może sobie bezpiecznie oglądać świat. Może i pomysł zabudowania balkonu szybami wydaje się najbardziej estetyczny i elegancki, ale … ma niestety wielki minus – koty nie mają dostępu do świeżego powietrza, a przecież nasz pupil uwielbia wylegiwać się w promieniach słońca, czując wiatr w wąsach 🙂

Jeżeli potrafimy sami, to polecamy zabezpieczyć balkon siatką, którą można nabyć w sklepie zoologicznym.

 TRANSPORT

Kot tak samo jak my musi mieć możliwość bezpiecznego dojechania do weterynarza, w odwiedziny do rodziny, czy na wakacje. Podstawowy element wyposażenia do transporter dla kota. Na rynku można znaleźć różne modele i wielkości. Znajdziemy transporterki wykonane z tworzyw sztucznych lub z materiałów.  My używamy takich:

1. Transporter PetCargo
transporter wyposażony jest w otwieranie z przodu i od góry, w zestawie są miseczki montowane w dolnej części drzwiczek, transporter wykonany z trwałego tworzywa, może być wykorzystywany w transporcie lotniczym

koszt – w zależności od sklepu i oferowanej promocji, (warto porównać ceny w kilku sklepach) to ok. 150,00 zł

2. Duża torba transportowa
duża torba transportowa, idealne rozwiązanie na długą podróż z kotem, jeśli mamy samochód typu Combi, zdejmujemy roletę i stawiamy ją w powierzchni bagażowej, w mniejszych samochodach – składamy siedzenia i kładziemy na płasko, zabezpieczamy pasami bezpieczeństwa
do takiej torby możemy wstawić małą kuwetę, ulubione legowisko, zabawki i miseczki – kot czuje się jak w domu i nawet
długą podróż zniesie bezstresowo i bezpiecznie
zalecam porównać modele różnych producentów oraz ceny


3. Mała torba transportowa

poręczna torba z paskiem na ramię wykonana z miękkich, ale usztywnianych materiałów; wygodna i poręczna przy transporcie kota komunikacją miejską, w transporcie lotniczym możemy jej używać tylko w przypadku, kiedy kot podróżuje z nami na pokładzie samolotu, a nie w przestrzeni bagażowej !
warto jedną taką torbę mieć w domu 🙂 My mamy troszkę inny model, ten tutaj jest innego producenta niż nasza, ale wygląda identycznie.
Warto porównać ceny różnych producentów. Modele różnią się jedynie detalami wykończenia.


4. Szelki bezpieczeństwa

jeśli nasz pupil nie może usiedzieć w transporterku i jest ciekawy dokąd jedzie możemy go zapiąć w te fantastyczne szelki dla kota, zapinane do pasów bezpieczeństwa, wzmocnione z przodu, w razie nagłego hamowania nasz kotek nie przeleci przez cały samochód;
do dłuższych podróży zalecam jednak nauczenie kota do jazdy w transporterku


5. Szelki spacerowe
w każdej dłuższej podróży przydadzą się szelki spacerowe, bo nawet nasz pupil wreszcie zapragnie rozprostować kości i odpocząć 15 minut na świeżym powietrzu; szelki są bardzo wygodne – dużo lepsze od samej obroży ze smyczą, tutaj smycz zaczepiona jest niżej i nie ma niebezpieczeństwa, że udusimy kota jeśli będzie konieczność przytrzymania go mocniej na smyczce.